Pomiary zapylenia w praktyce
Pomiary zapylenia są istotnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa pracy w zakładzie. Nowoczesne urządzenia, służące temu celowi, są niezwykle proste w użytkowaniu i stosunkowo tanie. Jakie są praktyczne przesłanki ich stosowania?
Pomiary zapylenia – co powinieneś o nich wiedzieć
Zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza na terenie zakładu pracy jest niezwykle istotna kwestią. Brak odpowiedniej wentylacji może bowiem skutkować nie tylko niska wydajnością zatrudnionych, ale również być postrzegany jako narażenie ich zdrowia. W tej sytuacji konieczne jest badanie stężeń substancji szkodliwych w powietrzu oraz pomiary zapylenia. Pozwoli to na ograniczenie niekorzystnego wpływu powietrza złej jakości na organizm pracowników oraz klientów – o ile ci ostatni odwiedzają nasz zakład.
Trzeba również zwrócić uwagę na aspekt bezpieczeństwa i higieny pracy. W tym kontekście warto zauważyć, że prawidłowo prowadzone pomiary zapylenia są niezbędne dla wykazania niezbędnych działań przed ewentualna kontrolą Inspekcji Pracy czy organów nadzorujących ochronę środowiska. W przypadku nadmiernego zapylenia należy pouczyć pracowników o konieczności stosowania środków ochronnych oraz wydać niezwłocznie maski przeciwpyłowe. Warto więc zawczasu postarać się o urządzenia, pozwalające na wykonanie pomiarów zapylenia – pozwoli nam to przygotować zawczasu odpowiedni sprzęt.