Dobór rur osłonowych do studni

Podczas wyposażania odwiertu szczególną uwagę zwraca się na dobór rur wiertniczych (obudowy). Rury służą do tego, aby woda z warstwy wodonośnej dostała się przez filtr do odwiertu i została wypompowana na powierzchnię przez pompę zatapialną. Rury służą również do wzmocnienia otworu i odizolowania go od górnej warstwy wodonośnej. Przed rozpoczęciem wiercenia warto dowiedzieć się, jakie rury studzienne są najlepsze dla danej studni.

Przeznaczenie i charakterystyka rur studziennych

Do wiercenia stosuje się rury studzienne o standardowych średnicach z następującego zakresu wymiarowego: 32, 90, 114, 125 mm i więcej. Im większa jest wydajność instalacji wodociągowej i pompy, tym większa jest wymagana średnica rur studziennych. Nie powinna być przewymiarowana. Jeśli przekrój poprzeczny jest zbyt duży, zmniejsza się wysokość ciśnienia i wzrasta cena.

Możliwość zastosowania rur w różnych rozmiarach:

  • 32 mm – do doprowadzenia wody na odległość do 10 m za pomocą zewnętrznej pompy samozasysającej (hydrofor). Elastyczny wąż jest opuszczany przez rurę do wody;

  • 90-125 mm – pompa zatapialna jest opuszczana do rury na głębokość ponad 10 m.

Struktura gleby jest różna w poszczególnych miejscach, o różnym stopniu mobilności. Aby zdecydować, którą rurę wybrać, konieczne jest określenie, z której warstwy pompa będzie pompować wodę. Sprawdź u sąsiadów lub zleć badania geotechniczne, aby określić głębokość i stan gruntu.

Udostępnij: