Korniki w belkach to zmora właścicieli domów.

Większość właścicieli domów, zwłaszcza kilkudziesięcioletnich, doskonale znają problem, jakim są korniki w belkach. Drewniane stropy i inne elementy konstrukcyjne często są atakowane przez te owady, a walka z nimi nie jest prostą sprawą.

Charakterystyczne objawy.

Najbardziej charakterystycznym objawem świadczącym o obecności korników w belkach i deskach są malutkie otworki. Korniki drążą tunele dostając się coraz głębiej w drewniane elementy osłabiając ich konstrukcję. W późniejszym etapie wierzchnia warstwa drewna staje się cienka, jak pergamin i łatwo się łuszczy. Na rynku jest bardzo wiele preparatów, które pomagają samemu pozbyć się problemu, ale trzeba być systematycznym i konsekwentnym. Korniki mają kilka etapów rozwoju, więc nawet jeśli pozbędziemy się dorosłych owadów, w belkach mogą pozostać larwy i jaja, z których za jakiś czas wylęgną się kolejne korniki. Nawet kiedy myślimy, że problem został zażegnany, od czasu do czasu możemy usłyszeć cichy chrobot przypominający skrobanie paznokciem po drewnie. Będzie to oznaczało, że niestety w naszym domu wciąż żerują korniki.

Korniki w belkach to wbrew pozorom bardzo poważny problem, bo osłabione elementy konstrukcyjne mogą się rozpaść. Jest to niebezpieczne zwłaszcza wtedy, kiedy są to na przykład części dachu czy stropu. W przypadkach dużych problemów z obecnością korników, warto zasięgnąć porady profesjonalnej firmy.

Udostępnij: