Szerokie zastosowanie procesu spawania mig w przemyśle i sektorze motoryzacyjnym do łączenia metali nieżelaznych
Spawanie mig jest również nazywane spawaniem łukowym w osłonie gazu (GNAW wersja angielska) i dlatego jest częścią procesów w osłonie gazowej. Ta kategoria obejmuje proces spawania łukowego, które wykorzystuje gazy osłonowe do ochrony jeziorka spawalniczego przed niepożądanym kontaktem z tlenem lub azotem w otaczającym powietrzu. Aby przeprowadzić spawanie mig, niezbędne jest zaopatrzenie się w źródło prądu do spawania, uchwyt spawalniczy, zacisk masowy elementu, narzędzia spawalnicze i odpowiednią odzież ochronną.
Zalety i zastosowanie spawania metodą mig
Stosując metodę spawania mig, można łączyć wiele metali nieżelaznych, w tym miedź, aluminium, i magnezy. Podstawowymi zaletami spawania mig jest brak tworzenia się żużla, łatwy do zajarzenia łuk elektryczny, wysoka prędkość spawania i dobra jakość spoiny.
Ponadto metoda ta dobrze nadaje się do spawania zmechanizowanego i zautomatyzowanego oraz do użytku w ograniczonych lokalizacjach i złożonych pozycjach.
- Spawanie mig charakteryzuje się również niskimi kosztami materiałów wypełniających.
- Proces spawania mig znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, a także w sektorze motoryzacyjnym.
- Spawanie mig umożliwia obróbkę elementów o różnej grubości i geometrii oraz wykonanych z różnych materiałów i jest szczególnie przydatne w przypadku metali nieżelaznych, takich jak aluminium, magnez, miedź i tytan.
Warto nadmienić, że metodę spawania mig można wykorzystać również w małych i przydomowych warsztatach, gdzie do przeprowadzenia procesu spawania wystarczy półautomat o mocy około 140-160A.